header banner
Default

Bitcoin, Yılın En Önemli Destek Noktasını Koruyabilecek mi? | Investing com


Table of Contents

  Yazar Investing.com (Günay Caymaz)Kripto Paralar21.08.2023 13:42

  , geçen haftaki hızlı satışlarla Haziran ayındaki yükseliş eğiliminin tersine bir hareketle sert düşüş kaydetti. 

  Düşüş eğilimi, Haziran öncesi analizlerimizde takip ettiğimiz destek bölgesine kadar devam etti. Son 5 günlük fiyat hareketi, bize Bitcoin talebinin 25.000 dolar bölgesinde canlı kaldığını gösterdi. Öyle ki 25.300 dolar seviyesinde gelen tepki alımları satış baskısını bu bölgede durdurmaya yetti ve ardından Bitcoin, 26.000 dolar seviyesinde denge bulmaya başladı.

  Genel görünüme bakıldığında Bitcoin’de yeterli alıcının olmaması düşüş riskinin geçerliliğini koruduğuna dair sinyaller veriyor. Nisan ayından Haziran ayına kadar uzanan bir önceki daha geniş bantta devam eden düşüş hareketinde mevcut seviyeler destek bölgesi olarak kullanıldı. O dönem Bitcoin için daha fazla düşüş öngörüleri artarken ’ın Bitcoin ETF başvurusu yardıma yetişti ve kripto paranın 30.000 dolar bandına doğru hareketi için katalizör oldu. 

  Önümüzdeki sürece baktığımızda aslında Ağustos ayının kalan günlerinde Bitcoin’i ciddi şekilde etkileyecek bir veri olmadığı düşünülürken tutanaklarından çıkan şahin görüşlerin teyit edilmesi negatif fiyatlandı ve bu aşağı yönlü kırılganlık belirtileri gösteren fiyatın düşüşü için bir bahane oldu. Asıl etki ise SpaceX’in Bitcoin sattığına dair ile küresel risk iştahını etkileyeceği düşünülen ’nin iflası oldu. 

  Bu iki olayın fiyatlanıp fiyatlanmadığını görmek için teknik olarak 26.200 dolar bandı dikkatle takip edilecek. Bu fiyat seviyesi üzerinde günlük kapanışların gelmesi, piyasaya yeni alıcıların girmesini cesaretlendirebilir. Kaldı ki düşüş süreci boyunca 1 milyar doları bulan vadeli pozisyon tasfiyeleri gerçekleşti. Bu, kripto piyasasında kısa vadede bir dip görüldüğü izlenimini veriyor.

  Bitcoin Günlük Grafik

  Bitcoin Günlük Grafik

  Diğer yandan 2023 yılının önemli bir destek bölgesi olarak teyit edilen 26.000 dolar seviyesine düşüşün hızlı şekilde gerçekleşmesi, bu bölgede oluşabilecek dalgalanmaya göre yeni destek hattının 24.000 dolara kadar sarkabileceği izlenimini de veriyor. Piyasayı yukarı yönde hareket ettirecek bir katalizör gelişmenin olmaması ise düşüş eğiliminin devamını sağlayabilir. 

  Böylece Bitcoin fiyatı 26.200 dolar altına kaldığı sürece ilk etapta 24.000 dolar seviyelerini test edebileceğini görebiliriz. İkinci destek hattı olarak 24.800 dolar takip edilecek olup bu değerin altında 20.800 - 23.000 dolar aralığı gündeme gelebilir. 

  Yukarı bölgeye doğru olası bir ivme artışı için ilk olarak 26.200 dolar seviyesinin üzerinde zemin oluşturmak önemli hale geldi. Ardından bir sonraki hamlen Bitcoin’i 27.300 doların üzerine taşıyabilirse kripto para düşüş eğiliminden kurtularak toparlanma sürecine girebilir. Bu noktada Eylül ayında yeni bir gelişme beklenen spot Bitcoin ETF konusunda onay olmasa dahi iyimser bir kararın çıkması etkili olacaktır. 

  Tüm bu çıkarımlar önümüzdeki 2 haftalık süreçte 26.200 dolar seviyesi pilot olarak kullanılarak 24.800 - 27.300 dolar aralığında bir salınıma işaret ediyor. Düzenli takip ettiğimiz teknik göstergeler arasında Stokastik RSI, Bitcoin’in bu ay 30.000 doları test ettiği esnada zirve yaptı. Ardından düşüş eğilimiyle günlük grafikte aşırı satım bölgesine yerleşen gösterge, 20 değeri altında kaldığı sürece düşüşü destekleyebilir. Ayrıca kısa vadeli EMA değerleri de ters geçişle negatif görünümü yansıtmaya devam ediyor. 

  Bu noktada diğer bir teknik detay ise Bitcoin fiyatının 3 aylık EMA değerinin altında günlük mum oluşumu sonrası düşüş eğilimini hızlandırması oldu. Öyle ki bu ortalama Temmuz ayı sonundan bu yana dinamik destek görevi görüyordu. Güncel durumda negatif bölgede hareket etmeye başlayan Bitcoin fiyatı ile birlikte 8 ve 21 günlük EMA değerlerinin 3 aylık EMA’yı aşağı yönlü kesmesi de düşüş için bir miktar daha alanın olabileceği yönünde sinyal üretiyor.

  Sources


  Article information

  Author: Samantha Lowe

  Last Updated: 1698816962

  Views: 881

  Rating: 3.5 / 5 (117 voted)

  Reviews: 80% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Samantha Lowe

  Birthday: 1974-11-08

  Address: 71643 Caroline Mission Apt. 306, Dixonton, OR 27884

  Phone: +3749547631495343

  Job: Article Writer

  Hobby: Drone Flying, Soccer, Cycling, Geocaching, Role-Playing Games, Basketball, Sewing

  Introduction: My name is Samantha Lowe, I am a proficient, Adventurous, esteemed, dedicated, variegated, irreplaceable, forthright person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.